Numer 03/2018

Objętość: 48 stron | Cena: 16,50 zł

Gratis:

Plakat: 8 maja – Dzień bibliotekarza i bibliotek

„Dyrektor w Szkole” – RODO w praktyce

W numerze m.in.:

Jak czytamy w tym roku? – 8 czerwca o 10.00 odbędzie się III edycja naszej wspólnej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Dołączcie do nas!
Problemy z dokumentacją – jak znaleźć prawidłową drogę do wyprowadzenia stanu finansowo-księgowego?
Darmowy dodatek „Dyrektor w Szkole”: RODO w szkole – rewolucja w ochronie danych

(więcej informacji na temat poszczególnych artykułów znajduje się niżej)

Spis treści

Zagadnienia

Jak czytamy w tym roku? 3-4

Wszyscy byli chętniIlona Babiec 5

Współpraca popłacaDorota Faerber 6-7

Jak nie czytam, jak czytam, a nawet projektuję okładki!Dorota LipowskaAlicja Witkowska 8

Aktualności 9

Warsztat pracy

Samoobsługowy komputerowo-analogowy system wypożyczeń z wykorzystaniem rewersu dla niewielkich bibliotek szkolnychAnna Haman 10-13

Problemy z dokumentacjąDanuta Majkusiak 14-17

Prawo w szkole

Prawnik odpowiadaDariusz Skrzyński 17-18

Kiermasz szkolny, loteria, konkurs w świetle prawaDariusz Skrzyński 19-21

Czytelnik w bibliotece

Biblioteczny Escape Room na podstawie powieści Rafała Kosika Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne DorastanieKatarzyna DrogośUrszula JankowskaMałgorzata OchlustEwa Piątek 22-24

Promocja czytelnictwa w orientalnych klimatach…Aleksandra Piekarczyk 26-27

Wolontariat, czyli jak dobrze jest pomagać innymKamila Jakubczyk 28

Literacka mapa miasta. Projekt edukacyjny – edukacja czytelnicza, wiedza o regionieMagdalena PodolakAlicja Kamińska 29

Rozmowy o emigracji i uchodźstwie. Scenariusz zajęć na podstawie literaturyAnna Pietrusewicz 30-31

Zaprzyjaźnij się z Pippi – finał konkursu czytelniczegoAgnieszka Pejkowska 32

Dlaczego warto czytać książki? Scenariusz zajęć bibliotecznychKatarzyna Błońska 33

Przegląd książek

Przegląd książekBernadeta Listwoń 34-35

Darmowy dodatek +

Dyrektor w Szkole – 01/2018

Prawo w szkole

RODO w szkole – rewolucja w ochronie danychDariusz Skrzyński 2-11

Artykuły

Jak czytamy w tym roku?

Str. 3-4

Zagadnienia

Jak czytamy w tym roku?

8 czerwca o 10.00 odbędzie się III edycja naszej wspólnej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. W ubiegłym roku biblioteki ponownie zorganizowały największą akcję czytelniczą w Polsce, w której czytało 432 608 osób. Dołączcie do nas!

Zapraszamy dotychczasowych organizatorów i wszystkie biblioteki, które nie brały udziału w poprzednich edycjach. Nie ma się czego bać, ponieważ przygotowanie i realizacja akcji są bardzo proste.

Akcja jest wizytówką potencjału bibliotek i szkół. Jej spektakularny sukces udowodnił kluczową rolę bibliotek w promocji czytelnictwa. Nikt nie wpada już na pomysł, by je masowo likwidować. Osoby związane z rynkiem książki, które informujemy o akcji, często nie dowierzają, że biblioteki zorganizowały tak spektakularne przedsięwzięcie bez niczyjej pomocy.

Więcej na stronie: czytamy.org

Wszyscy byli chętni

Str. 5

Zagadnienia

Ilona Babiec

Wszyscy byli chętni

Wszyscy zaproszeni, łącznie z prezydentem miasta, chętnie się włączyli do akcji czytelniczej zorganizowanej przez Przedszkole Miejskie nr 13 z Mielca. Przedszkolaki może jeszcze świetnie nie czytają, ale kiedy jak nie teraz zaszczepić w nich bakcyl czytania?

Współpraca popłaca

Str. 6-7

Zagadnienia

Dorota Faerber

Współpraca popłaca

Jak przekonać do współpracy nauczycieli, inne szkoły, instytucje i przedstawicieli władz lokalnych do wspólnej organizacji akcji czytelniczej? Przeczytaj jak udało się tego dokonać Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Gryficach.

Jak nie czytam, jak czytam, a nawet projektuję okładki!

Str. 8

Zagadnienia

Dorota Lipowska

Alicja Witkowska

Jak nie czytam, jak czytam,  a nawet projektuję okładki!

Każda biblioteka boryka się z problemem zniszczonych książek. Biblioteka w Zespole Szkół Plastycznych w Bydgoszczy postanowiła zaprosić młodzież do pomocy przy ratowaniu uszkodzonych egzemplarzy. Uczniowie przeszli między regałami i wybrali – każdy dla siebie – książkę, której chciałby dać „drugie życie”. Następnie sami projektowali okładki i wspólnie (z pomocą nauczycieli i bibliotekarzy) oprawiali książki. Efekt jest imponujący!

Aktualności

Str. 9

Zagadnienia

Aktualności

Zestawienie aktualności ze świata bibliotek szkolnych

Podstawy programowe dla szkół ponadpodstawowych – z zapisem o bibliotece szkolnej w preambule

Przed rokiem protestowaliśmy, gdy w preambule do nowej podstawy programowej dla szkoły podstawowej zabrakło zapisu o roli biblioteki szkolnej w realizacji celów kształcenia. Było warto, bo w opublikowanych obecnie podstawach programowych dla szkół ponadpodstawowych (liceum ogólnokształcącego i technikum oraz szkoły branżowej II stopnia) MEN nie zapomniało o bibliotekach szkolnych. W preambułach do tych dokumentów znalazł się zapis, że realizację celów kształcenia „powinna wspomagać dobrze wyposażona biblioteka szkolna, dysponująca aktualnymi zbiorami, zarówno w postaci księgozbioru, jak i w postaci zasobów multimedialnych. Nauczyciele wszystkich przedmiotów powinni odwoływać się do zasobów biblioteki szkolnej i współpracować z nauczycielami bibliotekarzami w celu wszechstronnego przygotowania uczniów do samokształcenia i świadomego wyszukiwania, selekcjonowania i wykorzystywania informacji”.

Samoobsługowy komputerowo-analogowy system wypożyczeń z wykorzystaniem rewersu dla niewielkich bibliotek szkolnych

Str. 10-13

Warsztat pracy

Anna Haman

Samoobsługowy komputerowo-analogowy system wypożyczeń z wykorzystaniem rewersu dla niewielkich bibliotek szkolnych

System pozwala na samoobsługowe wypożyczanie i zwrot książek (nawet pod nieobecność bibliotekarza). Nie wymaga niemal żadnych nakładów finansowych, o ile zbiory biblioteki są wprowadzone do jakiejkolwiek bazy danych (np. MAK, MOL, Progman, MS Access, OpenOffice Base).

Problemy z dokumentacją

Str. 14-17

Warsztat pracy

Danuta Majkusiak

Problemy z dokumentacją

Częste są sytuacje, że nauczyciel bibliotekarz przejmuje bibliotekę, w której nie ma protokołów ubytków, ale za to ubytki wykreślane są w księgach inwentarzowych, faktury nie są opisane, nie ma protokołów darów (dary są wpisywane bez dowodu wpływu), a księgowość informuje nowego nauczyciela bibliotekarza, jaką „ma mieć” wartość finansową zbiorów. Wartość ta nie wynika z dokumentów bibliotecznych, bo nie ma rejestrów ubytków, nie można znaleźć śladu denominacji, wiele lat nie było robione skontrum zbiorów. Jak w takiej sytuacji znaleźć prawidłową drogę do wyprowadzenia stanu finansowo-księgowego?

Prawnik odpowiada

Str. 17-18

Prawo w szkole

Dariusz Skrzyński

Prawnik  odpowiada

Odpowiedzi na pytania prawne. W tym numerze takie zagadnienia, jak: zasiłek na zagospodarowanie po zmianach; wydłużenie stażu na nauczyciela kontraktowego; kolejna ocena pracy po ZMIANIE przepisów; ubytkowanie podręczników – co dyrektor szkoły może zrobić z nieaktualnymi podręcznikami?

Kiermasz szkolny, loteria, konkurs w świetle prawa

Str. 19-21

Prawo w szkole

Dariusz Skrzyński

Kiermasz szkolny, loteria, konkurs w świetle prawa

Różnego rodzaje akcje szkolne są okazją do pozyskania przez szkoły dodatkowych środków. Nie zawsze organizatorzy zdają sobie sprawę z różnicy pomiędzy poszczególnymi formami wsparcia i ich konsekwencjami praktycznymi dla szkoły.

Forma kiermaszu jest rozpowszechnionym sposobem pozyskiwania środków finansowych na najrozmaitsze cele (np. sfinansowanie zakupu książek czy dodatkowych pomocy edukacyjnych). Z punku widzenia prawa kiermasz jest traktowany jako zbiórka pieniędzy przeprowadzona w formie sprzedaży. Chodzi o sprzedaż czy aukcję na terenie szkoły np. ozdób choinkowych, ciast, prac plastycznych, kartek świątecznych i innych produktów pozyskanych od uczniów i ich rodziców.

Biblioteczny Escape Room na podstawie powieści Rafała Kosika Felix, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie

Str. 22-24

Czytelnik w bibliotece

Katarzyna Drogoś

Urszula Jankowska

Małgorzata Ochlust

Ewa Piątek

Biblioteczny Escape Room na podstawie powieści Rafała Kosika Felix, Net i Nika  oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie

Młodzież chętnie podejmuje wyzwania wymagające kreatywnego podejścia do stawianych przed nią zadań. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach postanowiła ukierunkować młodzieżową pomysłowość i entuzjazm na czytanie, wykorzystując modę na escape roomy. Książką, która posłużyła za „bazę” tego przedsięwzięcia, była powieść Rafała Kosika Feliks, Net i Nika oraz (nie)Bezpieczne Dorastanie.

Promocja czytelnictwa w orientalnych klimatach…

Str. 26-27

Czytelnik w bibliotece

Aleksandra Piekarczyk

Promocja czytelnictwa  w orientalnych klimatach…

Promować czytelnictwo można w różnych językach. Biblioteka szkolna jest odpowiednim miejscem do przybliżania kultury i tradycji innego, nawet bardzo odległego kraju. Konkurs Rysowania Mangi cieszył się dużą popularnością wśród uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Zabrzu i zaowocował wzrostem zainteresowania Japonią, a w szkolnym planie lekcji znalazł się język japoński.

Wolontariat, czyli jak dobrze jest pomagać innym

Str. 28

Czytelnik w bibliotece

Kamila Jakubczyk

Wolontariat, czyli jak  dobrze jest pomagać innym

Przedstawiamy scenariusz zajęć edukacyjnych mających na celu: przybliżenie dzieciom koncepcji wolontariatu, zapoznanie z ideą bezinteresownego pomagania potrzebującym, wskazanie cech idealnego wolontariusza, rozbudzenie empatii, pobudzenie do aktywnego spędzania czasu wolnego, rozwijanie kreatywności dzieci.

Literacka mapa miasta. Projekt edukacyjny – edukacja czytelnicza, wiedza o regionie

Str. 29

Czytelnik w bibliotece

Magdalena Podolak

Alicja Kamińska

Literacka mapa miasta. Projekt edukacyjny – edukacja czytelnicza, wiedza o regionie

Głównym celem projektu było zainteresowanie sylwetkami wybitnych pisarzy i poetów patronujących ulicom Zamościa oraz zapoznanie się
z ich życiem i twórczością. Projekt jest interesujący dla uczniów, może być wykorzystany także w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Rozmowy o emigracji i uchodźstwie. Scenariusz zajęć na podstawie literatury

Str. 30-31

Czytelnik w bibliotece

Anna Pietrusewicz

Rozmowy o emigracji i uchodźstwie. Scenariusz zajęć na podstawie literatury

Problematyka uchodźców, imigrantów budzi wiele kontrowersji, a nawet konfliktów. Dobrym punktem wyjścia do dyskusji na ten temat może być lektura dwóch książek: Wędrówki Nabu Jarosława Mikołajewskiego i Przybysza Shauna Tana.

Zaprzyjaźnij się z Pippi – finał konkursu czytelniczego

Str. 32

Czytelnik w bibliotece

Agnieszka Pejkowska

Zaprzyjaźnij się z Pippi – finał konkursu czytelniczego

Przedmiotem konkursu jest znajomość trzech książek Astrid Lindgren – Pippi Pończoszanka, Pippi wchodzi na pokład oraz Pippi na Południowym Pacyfiku.

Dlaczego warto czytać książki? Scenariusz zajęć bibliotecznych

Str. 33

Czytelnik w bibliotece

Katarzyna Błońska

Dlaczego warto  czytać książki? Scenariusz zajęć bibliotecznych

Scenariusz zajęć mających na celu: uświadomienie wartości czytania; ustalenie różnych sytuacji, w których książka jest niezbędna; rozbudzenie zainteresowania różnymi rodzajami książek; zachęcenie uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki; dzielenie się preferencjami czytelniczymi; – tworzenie listy polecanych książek; doskonalenie pracy w grupie.

Przegląd książek

Str. 34-35

Przegląd książek

Bernadeta Listwoń

Przegląd książek

Przegląd nowości wydawniczych, polecanych do uzupełnienia księgozbioru biblioteki szkolnej. Dział redaguje BERNADETA LISTWOŃ, autorka bloga o książkach dla dzieci i młodzieży „Półeczka z książkami”.

Dyrektor w Szkole – 01/2018

RODO w szkole – rewolucja w ochronie danych

Str. 2-11

Prawo w szkole

Dariusz Skrzyński

RODO w szkole  – rewolucja w ochronie danych

Szkoły, w tym biblioteki szkolne, przetwarzają dane osobowe, w związku z tym są zobowiązane do ich ochrony. Muszą się więc przygotować do nowych unijnych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych (tzw. RODO). Chociaż nowe zasady zaczną obowiązywać od 25 maja 2018 r., warto wcześniej sukcesywnie dokonywać przeglądu dotychczasowych zasad ochrony i nanieść niezbędne poprawki.

Top