Objętość: 60 stron | Cena: 18 zł
Ankieta czytelnicza, spotkanie autorskie, konkurs
Opieka na wycieczce a zastępstwa
Dodatek: Planszówki w Szkole
(więcej informacji na temat poszczególnych artykułów znajduje się niżej)
Inspiracja czytelnictwa w bibliotece szkolnej – wybrane działania – Danuta Majkusiak 4-6
Biblioteka – rezerwat ciszy? – Anna Haman 8-11
Prawnik odpowiada – Dariusz Skrzyński 12
Liczy się tylko zewnętrzność? Scenariusz zajęć z elementami biblioterapii – Monika Simonjetz 14-15
Libros legamus – czytajmy książki! Szkolny konkurs łacińskich sentencji o książce – Dorota Żuchowska 16-18
Pierzasta wiosna z papieru – wiosenno-świąteczne inspiracje plastyczne – Anna Bielecka-Sternik– Ewelina Walczyk– Weronika Bielska 19-21
Dziecięca Akademia Czytania Bajek – projekt edukacyjny dla najmłodszych – Grażyna Ruta-Balińska 22-27
Książka dotykowa wykonana w bibliotece szkolnej – Beata Wróblewska 28-29
Lektury i mity na zastępstwie doraźnym w bibliotece – Katarzyna John 30
Balladyna trochę inaczej Scenariusz na motywach dramatu Juliusza Słowackiego – Ewa Sobczyńska 31-33
Przegląd książek – Bernadeta Listwoń 34-35
Na planszówki do nowoczesnej biblioteki szkolnej – Anna Podemska-Kałuża 2-4
Planszowi gracze XXI wieku – Gabriela Bonk 5-7
Biblioteka gier planszowych od podstaw – Sławek Wiechowski 8-11
Biblioteka gier planszowych od podstaw – Sławek Wiechowski 8-11
Klub gier planszowych w bibliotece krok po kroku – Sławek Wiechowski 12-13
Kącik gier w małej bibliotece – Maria Jonak– Anna Drygas 16
Czas spędzony przy planszy nie jest stracony – Anna Pasterak 17-18
Projektowanie gier planszowych – ciekawe spotkanie z lekturą – Aneta Choroszy– Joanna Jędra 19-20
Od szkolnego koła do turnieju gier – Adrian Kopp 21-23
Kultura przy planszy – Marcin Martyniuk 24
Klub gier planszowych krok po kroku – Sławek Wiechowski 12-13
Praktyczne omówienie trzech najpopularniejszych form wspierania czytelnictwa przez bibliotekę szkolną: ankiety czytelniczej, spotkania autorskiego i konkursu (między)szkolnego z perspektywy organizacji pracy.
Pogłębiona refleksja na temat miejsca ciszy w bibliotece szkolnej. Dlaczego warto zadbać o to, by uczynić ją szkolnym rezerwatem ciszy, i jak to osiągnąć bez uciekania się do środków przymusu? Autorka podaje sprawdzone przykłady działań, m.in. z odwołaniem do zakładu Janusza Korczaka.
Odpowiedzi prawnika na wybrane pytania czytelników: Opieka na wycieczce a zastępstwa; Elektroniczne księgi inwentarzowe.
Scenariusz lekcji bibliotecznej dla kals VII-VIII szkoły podstawowej z elementami biblioterapii na podstawie książki Kaśka Podrywaczka Marty Fox. Celem jest m.in. wzmocnienie poczucia własnej wartości i uświadomienie, że wygląd nie jest najważniejszy.
Propozycja konkursu popularyzującego łacinę i sprawdzającego znajomość wybranych łacińskich sentencji odnoszących się – oczywiście – do książek.
Propozycja zajęć plastycznych rozwijających kreatywność i zdolności manualne poprzez tworzenie kompozycji z papierowych piór. Artykuł zawiera instrukcję samodzielnego wykonania i garść inspirujących pomysłów.
Prezentacja Dziecięcej Akademii Czytania Bajek – autorskiego projektu edukacyjnego dla najmłodszych realizowanych już po raz ósmy. Autorka dzieli się praktycznymi poradami, doświadczeniem i pomysłami na organizację cyklu angażujących zajęć.
Własnoręczne wykonanie prawdziwej książki dotykowej to duże wyzwanie, które warto podjąć ze względu na wszechstronne korzyści: oprócz wartościowej lektury sama praca integruje i uwrażliwia na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Autorka dzieli się refleksjami z projektu, w wyniku którego licealiści stworzyli prawie 100 książek dla dzieci!
Propozycja konkursu z wiedzy mitologicznej i lekturowej do zrealizowania np. na zastępstwie w doraźnym. W formie kilku zadań (przyporządkowywanie, uzupełnianie luk) sprawdza znajomość mitów, bajek i powieści dla młodzieży.
Przegląd nowości wydawniczych, polecanych do uzupełnienia księgozbioru biblioteki szkolnej. Dział redaguje BERNADETA LISTWOŃ, autorka bloga o książkach dla dzieci i młodzieży „Półeczka z książkami”.
Balladyna bywa najczęściej omawiana jako typowy przykład dramatu romantycznego. Uniwersalna historia rywalizacji dwóch sióstr świetnie poddaje się jednak współczesnym interpretacjom. Humorystyczna propozycja, w której każdy znajdzie coś dla siebie.
Szerokie omówienie problematyki związanej z obecnością gier planszowych w nowoczesnej szkole. Planszówki stały się obecnie istotnym elementem procesów edukacyjnych i wychowawczych. Jakie są ich zalety?
Wprowadzenie do budowy biblioteki gier planszowych w bibliotece oczami bibliotekarki. Co wybrać i czym się kierować? Garść propozycji i refleksji.
W czasach gdy co roku w Polsce wydawanych jest kilkaset nowych gier, przed zakupami warto ustalić kilka podstawowych kryteriów. Jakich? Przejrzysty przegląd najważniejszych kryteriów i lista 15 polecanych gier z komentarzem.
W czasach gdy co roku w Polsce wydawanych jest kilkaset nowych gier, przed zakupami warto ustalić kilka podstawowych kryteriów. Jakich? Przejrzysty przegląd najważniejszych kryteriów i 15 propozycji polecanych gier z komentarzem.
Organizacja cyklicznych spotkań klubu gier planszowych może być atrakcyjnym pomysłem na zachęcenie uczniów do częstszego odwiedzania biblioteki szkolnej. Jak zrealizować taką inicjatywę krok po kroku, radzi jeden ze współzałożycieli klubu „Pionkolandia”, jednego z największych tego typu klubów w Polsce.
Prezentacja działań kącika gier planszowych w bibliotece. Inicjatywa powstała z potrzeby chwili i przerodziła się w szkolny klub gier planszowych wspierany przez wydawnictwa m.in. w organizacji turniejów.
Artykuł prezentuje doświadczenia biblioteki szkolnej i praktyczne wskazówki, czym się kierować przy wyborze gier i jak pozyskiwać finansowanie.
Wspólne projektowanie gry na podstawie lubianej przez młodzież powieści to świetny pomysł na wykorzystanie emocji i zaangażowania towarzyszących zabawie do promocji czytelnictwa. Praktyczne porady na podstawie zajęć, podczas których powstały gry oparte na cyklu Ricka Riordana o Percym Jacksonie.
Opis doświadczeń biblioteki szkolnej, w której cyklicznie organizowane są duże turnieje gier. Artykuł krok po kroku podpowiada, jak stworzyć bazę planszówek, rozpocząć współpracę z wydawnictwami i zorganizować turniej we własnej szkole.
Praktyczny regulamin określający zasady fair play i poszanowania planszówek w bibliotece.
Cykliczne spotkania klubu gier planszowych mogą być atrakcyjnym sposobem na przyciągnięcie uczniów do biblioteki szkolnej. Jak zorganizować takie przedsięwzięcie krok po kroku? Praktyczne porady na przykładzie klubu „Pionkolandia”, jednego z największych w Polsce.